UAB ir MB palyginimas. Ką rinktis?

Renkantis juridinio asmens formą savo verslui reikia apgalvoti keletą pagrindinių dalykų apie tai kokia veikla planuojate užsiimti. Tai geriausiai padaryti užduodant sau keletą klausimų – ar planuoju siekti pelno, tenkinti visuomenės interesus, o galbūt būsiu paramą gaunantis subjektas?

Pagrindinis verslininkų pasirinkimas vistiek dažniausiai būna pelno siekimas, todėl populiariausios būna IĮ, MB ir UAB tipo įmonės. Šiame tekste palyginsime UAB ir MB juridines formas. Abi šios verslo formos leidžia siekti pelno, tačiau kokie jų skirtumai ir panašumai?

Uždaroji Akcinė Bendrovė (UAB)

Be jokios abejonės, tai – populiariausia verslo forma Lietuvoje.

Šis ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo pasižymi keletu savitų bruožų – akcininkų turtas yra atskirtas nuo pačios įmonės, o tai reiškia, jog įmonės prievolės visuomet yra padengiamos tik pačios įmonės turimais finansiniais ištekliais.

UAB forma dažniausiai verslininkų yra pasirenkama tuomet kai planuojama rinktis didesnės rizikos verslu.

Daugiau UAB ypatybių:

Jeigu planuojamas UAB steigimas reikia turėti tam tikrą minimalų įstatinį kapitalą, tiksliau 2500 eurų sumą. Ją steigti vienas arba grupė asmenų, nesvarbu ar jie fiziniai ar juridiniai asmenys. Čia taip pat daug lankstumo akcininkų atžvilgiu, kurių UAB gali turėti net iki 249 asmenų.

Visus svarbiausius su įmone susijusius sprendimus (įstatų keitimas, adreso/pavadinimo keitimas ir t.t.) priima visuotinis akcininkų susirinkimas, balsavimo būdu. Tie akcininkai kurie turi daugiausiai įmonės akcijų paketo, žinoma, turės svaresnį balsą priimant sprendimus.

Vienas pagrindinių šio subjekto privalumų yra tai, jog asmeninis akcininkų turtas yra apsaugotas ribota civiline atsakomybe. Rizikuojama yra tik į pačią įmonę įneštu turtu.

Kitas dalykas – lankstumas pritraukiant naujus akcininkus. Norint padidinti savo akcininkų ratą, UAB turi pilną teisę leisti naujas akcijas pardavimui ir taip didinti savo kreditorių ratą reguliariai.

Galiausiai verta paminėti mokestinius UAB reikalus. Pagrindinis UAB privalumas čia, tai, jog jei UAB pelnas neviršija 300 tūkst. per metus, o dirbusiųjų asmenų skaičius neviršijo 10 asmenų, taikoma pelno mokesčio lengvata. Vietoje įprastinio 15 procentų tarifo, tokiems UAB yra taikomas lengvatinis 5 procentų tarifas.

Žinoma, verta paminėti ir šios įmonės trūkumus. Ko gero pagrindinis UAB minusas yra būtinas 2500 eurų pradinis kapitalas. Jei užsiimama didesnės rizikos verslo veikla, pradžioje gali būti kiek sunkiau pritraukti akcininkų iš pat pradžių. Dažnai verslininkai su savo partneriais pradeda UAB veiklą iš savo asmeninių lėšų.

Kitas dalykas – daugiau “popierizmo” norint išsimokėti uždirbtą įmonės pelną. Norint jį išsidalyti, UAB pelną reikia mokėti arba atlyginimo arba dividendų forma. Dėl šios priežasties atsiranda kur kas daugiau dokumentacijos nei kitose įmonių formose.

Mažoji bendrija (MB)

Mažoji Bendrija, visai kaip UAB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. Lig šiol tai yra naujausia įmonės forma Lietuvoje, formaliai įtvirtinta 2013 metais.

Kuriant MB į akis iškart krenta kiek kitokie reikalavimai. Visų pirma reikia atkreipti didesnį dėmesį į jūsų įmonės pavadinimą, kuris privalo būti unikalus ir nesutapti su jokiomis esamomis MB. Norint užregistruoti savąjį pavadinimą, reikia kreiptis į Registrų Centrą.

Steigiant MB taip pat reikės ir kiek daugiau dokumentacijos palyginus su UAB. Ko gero pagrindinis dokumentas – MB steigimo aktas (dokumentas su pagrindiniais įmonės duomenimis) ir nuostatų dokumentas (veikla, principai, valdymo forma).

Visi šie dokumentai privalo elektroniniu būdu būti pateikti notarui, antspaudui gauti.

Daugiau apie MB ypatybių:

Steigiant MB yra daug lankstumo pačiame procese – ją galima steigti arba individualiai arba grupėje iki 10 asmenų. Taigi, jei turite įdėja Mažąjai Bendrijai, galite steigimo imtis pats arba su kitais.

Panašiai kaip UAB, MB gali būti bet kokioje nišoje ir užsiimti bet kokia veikla kuri būtų legali Lietuvos Respublikoje, taigi apribojimų čia irgi nebus.

Skirtingai nei UAB, MB neturės minimalių pradinio kapitalo grindų, todėl veiklą galima pradėti turint ir mažesnį kiekį lešų surinktą iš vieno ar keleto steigėjų. Pelnas čia bus dalijamas pagal pradinio įnašo kiekį įneštą kiekvieno asmens pradžioje.
Kaip ir UAB, Mažosios Bendrijos akcininkai nerizikuos savo asmeniniu turtu, dėl ribotos civilinės atsakomybės. MB savo prievoles vykdys iš įmonės lėšų. Akcininkas čia taip pat galės lengviau pasitraukti iš įmonės, jei jis nebenori būti MB narys.

Dar vienas MB bruožas – veikloje dalyvaujančių narių kiekis. Čia jis yra ribojamas iki 10 asmenų, tuo tarpu UAB jų gali būti net 249. Tokiu atveju yra kiek sunkiau surinkti norimą lešų kiekį.

Grįžtant prie finansinių reikalų, UAB ir MB buhalterija yra vienodai sudėtinga, todėl geriau samdyti profesionalius buhalterius reikalams spręsti.

Pabaigai

Palyginome UAB ir MB formas ir pastebėjome, jog abi juridinės formos turi tiek panašumų, tiek skirtumų.

UAB gali pritraukti daugiau akcininkų, gauti daugiau mokestinių lengvatų ir užsiiminėti rizikingesne veikla, tuo tarpu MB bus lengviau įrengiama dėl kapitalo grindų nebuvimo, mažesnių narių kiekio.

Iš tiesų, galutinis sprendimas dėl veiklos formos priklausys nuo jūsų. Jei nežinote ką rinktis, galite susisiekti su mumis konsultacijai.