Neribota civilinė atsakomybė

Neribota civilinė atsakomybė – tai teisinis statusas kuomet atsakomybė už visas įmonės prievoles ir įsipareigojimus krenta jos savininkams, jei įmonės turto nepakanka.

Pasak LR įstatymų, neribotos civilinės atsakomybės įmonės gali būti Individualios Įmonės ir Ūkinės Bendrijos, visos kitos laikomos ribotos civilinės atsakomybės juridiniais asmenimis.

Galvojant apie savo verslo veiklos tikslus, būtina įvertinti civilinę atsakomybę kaip vieną iš faktorių steigiant norimą įmonę. Šiems abiems statusams yra taikomi skirtingi reikalavimai bei atsakomybė.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie neribotą civilinę atsakomybę plačiau.

Reikia pagalbos steigiant įmonę? Siūlome profesionalias UAB steigimo paslaugas. Parašykite mums žinutę apie jūsų steigiamą įmonę, padėsime.

Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys

Kaip jau minėjome, pasak LR įstatymų yra tik dviejų tipų įmonės kurioms gali būti taikoma neribota civilinė atsakomybė – Individualios Įmonės ir Ūkinės Bendrijos.

Plačiau apie šias įmones:

Individuali Įmonė

Tokį įmonės tipą dažnai renkasi asmenys norintys savo veiklą vykdyti individualiai arba su labai nedideliu žmonių ratu, neužsiiminėjantys didele finansine rizika.

Pagrindiniai tokio juridinio asmens tipo privalumai:

Kaip ir sakoma neribotos civilinės atsakomybės apibrėžime, individualių įmonių finansinė atsakomybė už visus įmonės įsipareigojimus krenta ant savininkų asmeninio turto, jeigu nėra pakankamai pačios įmonės lėšų už viską atsiskaityti – mokesčius, skolas ar prievoles.

Taigi, prieš IĮ labai svarbu tinkamai įvertinti visus aspektus – įskaitant finansinę riziką bei bendrąjį verslo planą.

Ūkinės Bendrijos

Tokiu atveju jei jūsų verslo veiklai neužtenka vieno asmens lėšų ir pastangų, tačiau norite išlaikyti neribotos civilinės atsakomybės statusą, galima pagalvoti apie Ūkinės Bendrijos steigimą. Žinoma, jei savo komercinę veiklą norite sieti su šia industrija.

Pagrindiniai Ūkinės Bendrijos privalumai:

Čia vėlgi, galioja tas pats neribotos civilinės atsakomybės principas – atsakoma verslo partnerių asmeniniu turtu, tokiu atveju jei nepakanka ŪB lėšų įsipareigojimams vykdyti.

Taigi, jei planuojate vykdyti ūkinės krypties veiklą kartu su savo verslo partneriais, atidžiai įvertinkite savo būsimos veiklos planą – kaip teiksite prekes ar paslaugas, suderinkite detales su tiekėjais ir nuolat stebėkite rinkos pokyčius.

Tokiu atveju galėsite tikėtis verslo veiklos pasisekimo.

Neribotos civilinės atsakomybės įmonių prievolių vykdymas

Šioje sekcijoje pakalbėsime plačiau apie neribotos civilinės atsakomybės įmonių prievolių vykdymo principus, kurie, kaip žinia, ženkliai skiriasi nuo apibrėžtų ribotos civilinės atsakomybės įmonių įstatuose.

Anot CK 2.50 str. 4 dalies, įmonės savininkas yra pilnai atsakingas už tai, jog jo vadovaujama įmonė sugebės įvykdyti jai numatytas prievoles įskaitant įsiskolinimus, mokesčius, atsiskaitymus su tiekėjais ir t.t

Jei įmonės lėšų nepakanka (pvz. Bankroto metu) visa atskaitomybė yra perduodama įmonės dalyviams. Tokiu atveju prievolės gali būti vykdomos ne tik iš esamo įmonės turto, tačiau gali būti nukreipti ieškiniai ir individualų narių turtą.

Taigi, neribotos civilinės atsakomybės narių turtas gali būti rizikoje, jeigu kyla grėsmė, jog, tam, kad įmonė nesugebės įvykdyti savo įsipareigojimų tinkamai.

Apskritai, neribotos atsakomybės įmonės bankrotas yra laikomas labai nenaudingu jos savininkams, o įstatymas teikia pirmenybę silpnosios šalies – kreditoriaus interesams. Pastariesiems bankroto procesas yra labai palankus, kadangi beveik garantuotai bus patenkinti jų iškelti reikalavimai bent dalinai.

Pabaigai

Trumpai aptarėme neribotos civilinės atsakomybės juridinį statusą. Tokį įmonės tipą geriausiai rinktis tiems kurie neplanuoja imtis rizikingos veiklos ir yra gerai apgalvoję savo verslo planą.

Reikia pagalbos steigiant savo verslą? Susisiekite su mumis. Padėsime rasti tinkamiausią sprendimą.