Ne pelno siekiančios organizacijos

Ne pelno organizacija (trumpinama NPO) arba kitaip dar vadinama pelno nesiekiančia organizacija – tai verslo forma kurioje įmonės pagrindiniu tikslu nėra laikomas pelnas, na o savo ruožtu jis nėra išdalijamas jos savininkams, nariams ar kitiems asmenims.

Šių organizacijų veikla pagrinde yra grindžiama visuomenei teikiama nauda noru tenkinti viešąjį interesą. Tai gali būti švietimo ir mokslo, religijos, sporto ar bei kitų socialinių sričių įstaigos siekiančios suvienyti bendraminčius.

Šiame straipsnyje – trumpai apie ne pelno siekiančias organizacijas ir apie jų steigimo procedūrą.

Galvojate apie ne pelno siekiančios organizacijos steigimą? Patogus ir greitas įmonės steigimas.

Ką laikome ne pelno siekiančia organizacija?

Tikslus tokio tipo organizacijos apibrėžimas priklauso individualiai nuo kiekvienos valstybės, tačiau bendrąja prasme taip vadinamos įmonės kurios vykdo ekonominę veiklą, tačiau gautą naudą panaudojant tolesnei savo veiklai finansuoti ir plėsti. Neretai, tokios organizacijos sulaukia ir nemažai mokestinių lengvatų.

Lietuvoje teisiškai yra apibrėžtos tokios ne pelno siekiančios organizacijos:

Ne pelno organizacijos steigimo procedūra

Visų pirma prieš ruošiantis steigti ne pelno siekiančią organizaciją, žinoma, reikėtų pagalvoti apie tai kokios teisinės formos įmonę jūs pageidautumėte steigti: ar tai bus viešoji įstaiga, asociacija, ar labdaros ir paramos fondas.

Pagal bendrą idėją, asociacija dažniausiai yra steigiama su tikslu jungti tam tikrą grupę žmonių-bendraminčių, norinčių jungtis dėl bendrų tikslų. Dažnai tokių įmonių pavadinimuose vyrauja žodžiai „draugija“, „susivienijimas“, „konfederacija“, „sąjunga“ ir t.t. Pabrėžtina, jog tokia įmonė gali vykdyti ir ūkinę-komercinę veiklą, jei tai padeda siekti pagrindinių veiklos tikslų, priešingai nei dažnai vyraujanti nuomonė.

Kalbant apie viešąsias įstaigas bei labdaros ir paramos fondus – tai kur kas uždaresnės organizacijos kurių veiklos principus numato organizacijos steigėjai. Paprastai šio tipo įmonės būna labiau orientuotos į visuomeninės pagalbos teikimą, tam tikrų lėšų nukreipimą į numatytas sritis.

Verta pabrėžti ir tai, jog priklausomai nuo pasirinktos teisinės formos, skirsis yra galimas organizacijos steigėjų skaičius. Asociacijai įsteigti yra reikalingi ne mažiau nei 3 juridiniai arba fiziniai asmenys, o tuo tarpu labdaros ir paramos fondą bei viešąją įstaigą gali įsteigti vienas juridinis arba fizinis asmuo.

NPO organizacijų steigimo būdai

Įsteigti ne pelno siekiančią organizaciją galima dviem būdais, visai kaip ir su bet kokiu kitu verslo tipu, tai yra:

Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų steigimo būdų yra tai, jog elektroniniu būdu steigiant įmonę, pagal asmens pateiktus duomenis, labai patogiai visi reikalingi steigimo dokumentai bus sugeneruoti automatiškai, o pačiam jokių redakcijų atlikinėti nereikės. Kartu toks būdas yra ir pigesnis, kadangi visais pildymo reikalais jūs užsiimsite patys.

Tuo tarpu jei rinksitės steigimo pas notarą būdą, toks variantas reikalaus kiek daugiau finansinių išlaidų, kadangi čia reikės didesnio notaro įsikišimo į steigimo reikalus. Tiesa, tokiu būdu yra patogiau redaguoti įmonės įstatus, jeigu jūs tai pageidaujate daryti.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme ne pelno siekiančių organizacijų steigimą ir bendrus faktus apie jas. Galima sakyti, jog jos yra puiki verslo forma tiems, kurie turi tikslą tenkinti tam tikrus viešuosius interesus, užuot siekę grynojo pelno.

Pasirinkus elektroninį steigimo būdą, kartu tokios organizacijos steigimas bus itin patogus ir greitas.