MB mokesčiai
Mažoji Bendrija (MB) – tai viena iš populiariausių juridinių asmenų rūšių Lietuvoje. Verslininkams ši verslo forma yra itin patraukli dėl savo paprastos apskaitos ir nesudėtingo valdymo struktūros. Paprastai ją renkasi smulkųjį ar vidutinį verslą norintys atidaryti verslininkai.
Šiame straipsnyje pašnekėsime apie MB mokestines prievoles.
Labai dažnai per pirmuosius veiklos mėnesius Mažųjų Bendrijų savininkai praleidžia nemokėdami jokių mokesčių apskritai.
Pavyzdžiui pelno mokesčio prievolė įsigalioja MB tik pasibaigus pirmiems veikloms metams, registracija kaip PVM mokėtojo yra reikalinga tik pasiekus tam tikrą pajamų sumą, o VSD įmokų pirmus metus mokėti taip pat neprivaloma.
Vienintelis dalykas ką privalo mokėti MB nuo pradžių – darbuotojų PSD.
Šiame straipsnyje – apie visus pagrindinius mokesčius kuriuos turi mokėti Mažoji Bendrija apskritai.
Norite įsteigti naują MB? Naujos įmonės steigimas.
Pagrindiniai MB mokami mokesčiai
- Pelno mokestis – 15 proc. tarifas nuo pelno. Juridinio asmens kurio darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių, o per mokestinį laikotarpį uždirbtos pajamos neviršija 300 tūkstančių eurų ribos yra taikomas 0 procentų pelno mokesčio mokestinis tarifas per pirmuosius veiklos metus.Minėtas 0 procentų tarifas yra taikomas tik tuo atveju kuomet visi MB dalyviai yra fiziniai asmenys ir tuo atveju, kai per tris iš eilės einančius mokestinius laikotarpius įmonė nestabdė savo veiklos, jo akcijos nebuvo perleistos naujiems dalyviams, o juridinis asmuo nebuvo reorganizuojamas ar likviduojamas.5 procentų tarifas (lengvatinės formos) yra taikomas panašiomis sąlygomis – dalyvių skaičius neturi viršyti 10 žmonių, pajamos nėra didesnės nei 300 tūkstančių eurų. Taip pat MB dalyviai negali turėti daugiau nei 50 procentų akcijų kitose įmonėse.
- Pridėtinės vertės mokestis – 21 procentų tarifas. Pagal įstatymą, Mažoji Bendrija privalo užsiregistruoti kaip PVM mokėtoja, jeigu jos uždirbtos pajamos per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 tūkstančių eurų arba buvo įsigyta prekių iš kitų įmonių virš 14 tūkstančių eurų.
- Nekilnojamojo turto mokestis – Mokestis mokamas tuo metu jei Mažoji Bendrija jei ji turi nekilnojamojo turto. Taikomas 0,3 – 3 procentų tarifas.
- MB nario dividendai – 15 proc. Gyventojų pajamų mokesčio nuo pajamų iš paskirstyto pelno. Šį mokestį pats susimoka MB narys.
Mokami mokesčiai nuo MB nario gautos pelno dalies (darbo užmokesčio)
- Gyventojų pajamų mokestis – 20 procentų tarifas nuo asmens gautų lėšų. Mokestį moka pats MB narys.
- Valstybinis socialinis draudimas – 13,83 procentų mokestis nuo 50 procentų asmens gaunamų lėšų iš mažosios bendrijos. Mokestį moka pati MB. Tiesa, jei tas dalyvis dalyvauja ir pensijų kaupime, taikomas papildomas iki 3 procentų VSD tarifas.
- Privalomas sveikatos draudimas – 7 procentai nuo gaunamo uždarbio. Mokestį moka MB.
MB vadovo mokami mokesčiai (jei jis kartu yra MB narys) mokesčiai už vadovavimo paslaugas
- Gyventojų pajamų mokestis – 15 procentų tarifu. Juos turi susimokėti pats narys.
- PSD ir VSD – mokėti nereikia.
MB vadovo mokami mokesčiai (jei jis nėra MB narys) mokesčiai už vadovavimo paslaugas
- Gyventojų pajamų mokestis – 20 procentų tarifu. Mokesčius sumoka pati MB. Jei per metus vadovas uždirba daugiau nei 84 VDU lygio pajamas, tuomet taikomas 32 procentų tarifas.
- Valstybinis socialinis draudimas – taikoma panaši tvarka kaip ir MB darbuotojams kaip ir 15,70% tarifas.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme MB mokesčius. Ši verslo forma yra labai patogi pradedantiems verslininkams, o per pirmuosius metus galima sulaukti nemažai mokestinių lengvatų. Vėliau tarifai yra taikomi atsižvelgiant į gaunamas pajamas.