Kaip skaičiuojamos atostogos?

Kasmetinės atostogos – svarbios kiekvienam planuojančiam bent kartą per metus pabėgti nuo darbų ir tinkamai pailsėti.

Jei esate įmonės vadovas, garantuotai esate susidūręs su situacija, kuomet vos atšilus orams, įmonės personalo skyrių užplūsta darbuotojai su klausimais – kiek atostogų jiems priklauso, jeigu buvo jau pasiėmęs, kiek liko ir t.t.

Kad būtų aiškiau tiek jums, tiek jūsų personalui, šiandien nusprendėme aptarti atostogų skaičiavimo klausimą pagal naujausią darbo kodekso pataisą nuo šių metų pradžios.

Galvojate apie savo įmonės įkūrimą? Skubus įmonės steigimas vos per keletą dienų.

Kiek atostogų priklauso darbuotojui per metus?

Kiek tiksliai kiekvienam darbuotojui priklauso kasmetinių atostogų reglamentuoja LR Darbo Kodekso 126 straipsnis. Pagal jį, kiekvienam dirbančiajam įmonėje priklauso ne mažiau nei 20 darbo dienų atostogos per metus.

Tiesa, kaip ir su visais dalykais, čia yra taikomos ir tam tikros išimtys. Kaip pavyzdys, jeigu darbuotojas dirba ne po 5, o po 6 darbo dienas per savaitę, tuomet jam priklauso jau 24 darbo dienų trukmės atostogos per metus.

Tokiu atveju, kai darbo dienų per savaitę skaičius yra nepastovus, darbuotojui vistiek priklauso nemažesnės nei 4 savaičių trukmės atostogos.

Kokias atvejais dar atostogos gali būti prailgintos?

Atsižvelgus į kitą Darbo Kodekso straipsnį, t.y Nr. 138, kai kuriems darbuotojams gali būti taikomos prailgintos, bent jau 25 darbo dienų trukmės atostogos per metus.

Jos galioja tokiais atvejais:

Verta paminėti ir tai, jeigu darbuotojas nuolatos dirba 6 dienų darbo savaites, jiems priklauso prailgintos, 30 darbo dienų atostogos per metus.

Taigi, tam tikros išimtys yra daromos atsižvelgiant į individualią žmogaus situaciją ir darbuotojui dirbant ilgiau nei normatyvas.

Ar priklauso papildomos atostogos už stažą ar ypatingus darbus įmonėje?

Pasitaiko situacijų kuomet įmonė iš savo darbuotojų reikalauja papildomo darbo arba neįprastų užduočių vykdymo, kas reikš papildomą krūvį. Tai žinoma, reikš papildomas atostogas patiems darbuotojams.

Tiesa, papildomas dienas garantuoja jeigu darbuotojas sukaupia nemažą darbo stažą įmonėje.

Situacijos kuomet yra skiriamos papildomos atostogų dienos:

Kalbant apie turimą stažą, įstatymiškai, kiekvienam darbuotojui atidirbusiam įmonėje ilgiau kaip 10 metų, priklauso 3 papildomos atostogų dienos. Už kiekvienus papildomus 5 metus – po vieną papildomą atostogų dieną.

Plačiau apie šias sąlygas galima pasiskaityti LR Seimo išleistame apraše dėl „Papildomų atostogų trukmės, suteikimo sąlygų ir tvarkos“.

Kaip sužinoti savo atostogų likutį?

Dėl tokios informacijos paprastai reikėtų kreiptis į savo įmonės buhalterijos arba personalo skyrių, kuris gali tiksliai pasakyti, kiek turite sau priklausančių dienų. Šią informaciją taip pat svarbu žinoti ir vadovams, jeigu tarkime darbuotojas yra atleidžiamas.

Už visas neišnaudotas atostogų dienas, darbuotojams turi būti išmokamas papildomas priedas kartu su išeitine kompensacija. Tokiu būdu, bus patogiau tvarkyti reikalus.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme atostogas ir tai, kaip jos yra skaičiuojamos. Galima sakyti, jog LR DK turi nustatytą normatyvą kiekvienam darbuotojui per metus priklausančių atostogų, tiesa, pasitaiko ir atvejų kuomet laisvų dienų yra daugiau, ypač tuomet jeigu yra dirba ilgiau nei įprasta.