Kaip skaičiuojami delspinigiai ir kada galite jų prašyti?

Delspinigiai – tai ko gero pati dažniausiai priemonė naudojama užtikrinti, jog viena šalis vykdys savo mokestines prievoles. Ko gero būtų sunku surasti kokį formalų susitarimą šiais laikais, kuriame nebūtų įtrauktas šis papildomas įsipareigojimas už vėluojamus sumokėti pinigus.

Vis dėl to daugeliui žmonių, o ypač verslininkams kyla nemažai klausimų susijusių su delspinigiais ir jų ypatybėmis. Šiame straipsnyje mes kalbėsime būtent apie tai – delspinigius ir kada jie būna taikomi.

Galvojate apie įmonės įkūrimą? Greitas įmonės steigimas vos per kelias darbo dienas!

Susitarimui reikalingas rašytinis dokumentas

Abejoms šalims tariantis dėl tam tikro dalyko ir palietus delspinigių klausimą, pastarasis aspektas turėtų būti įformintas rašytiniu dokumentu, nebent delspinigiai yra numatyti teisės aktais ir taip.

Jeigu dėl delspinigių buvo susitarta tik faktiškai, tačiau jų aspektas nebuvo raštiškai įformintas, gali būti itin sudėtinga vėliau įrodyti, kokia delspinigių suma kreditorių šaliai iš tikrųjų priklauso. Taigi, itin svarbu raštiškai apiforminti šį aspektą.

Pinigai dažniausiai bus skaičiuojami iki bylos iškėlimo teisme

Kreditorius paprastai turi teisę reikalauti mokėti delspinigius iki tol kol byla bus iškelta teisme, nebent buvo specialiai susitarta tokiu punktu, jog delspinigiai bus skaičiuojami iki tol kol mokestinė prievolė bus visiškai įvykdyta. Pastaroji situacija galioja ir jeigu tai numato įstatymas.

Visais kitais atvejais, delspinigiai nebebus skaičiuojami nuo kreipimosi į teismą dienos. Po kreipimosi, nukentėjusioji šalis galės reikalauti tik iki 6 procentų metinių palūkanų sumos iš skolingos šalies, arba iki 8 procentų, jeigu toje situacijoje yra taikytinas LR vėlavimo prevencijos įstatymas.

Su delspinigiais galima reikalauti ir kitų įsiskolinimų

Jeigu kita šalis jums turi kitų įsiskolinimų kaip pavyzdžiui nuostoliai ar palūkanos, jų galima reikalauti kartu su delspinigiais. Tiek palūkanos, tiek delspinigiai šiuo atveju atlikinės civilinę atsakomybę įrodančią funkciją.

Šiuo atveju teismas atsižvelgtų į tą sumą kuri yra didesnę ir prie jos pridėtų mažesnę. Tiesa, jeigu kreditorius reikalaus pelno palūkanų iš skolininko, tuomet abi sumos būtų priteisiamos atskirai, kadangi pastarasis palūkanų tipas nėra laikoma suma skirta kompensuoti nuostolius.

Delspinigių tarifas gali būti ir mažinamas

Teismas turi teisę sumažinti reikalingų sumokėti delspinigių sumą tokiu atveju jeigu kreditorius paskyrė nepagrįstai didelį delspinigių tarifą arba skolininkas jau yra įvykdęs dali savo finansinės prievolės.

Aukščiausiasis mūsų šalies teismas paprastai vadovaujasi principu, jog tinkamas netesybos mokesčio tarifas turi būti pagrįstas sąžiningumo ir teisingumo aspektais. Kartu žinoma, turi būti tinkamai atsižvelgta ir į pačias aplinkybes.

Principai dėl kurių gali būti mažinami delspinigiai:

Verta pripažinti, jog dažniausiai teisminės institucijos nemažina delspinigių sumos, kadangi paprastai abi šalys turi pakankamai laiko aptarti visas sąlygas dėl jų dar sudarant sutartį. Mažinimo atvejai dažniausiai pasitaiko tuomet kai skolininkas yra fizinis asmuo.

Pabaigai

Šiame straipsnyje trumpai aptarėme delspinigius ir jų ypatybes.

Galima sakyti, jog norint išvengti nesklandumų, labai svarbu yra tinkamai apsitarti dėl jų mokėjimo sąlygų, dar tuomet kai yra pasirašoma sutartis, na ir žinoma, būtina yra išlaikyti visus rašytinius dokumentus, kurie padės neprarasti pinigų ir turėti svaresnių argumentų esant teisminei situacijai.