Trumpai apie individualios veiklos apskaitą

Individuali veikla – įmonės forma už kurios veiklą yra atsakingas vienas asmuo, t.y. jos įkūrėjas. Labai dažnai tokia verslo forma yra puikus būdas išbandyti savo įdėją realioje rinkoje bei patikrinti ar įmonės siūlomos prekės ir paslaugos yra paklausios klientų tarpe.

Vykdant verslo veiklą pagal individualios veiklos pažymą, yra taikomi tam tikri mokesčiai, nuo asmens uždirbamų pajamų. Šiame straipsnyje mes trumpai papasakosime apie individualios veiklos apskaitos principus.

Galvojate įsteigti individualią įmonę? Įmonės steigimas greitai ir paprastai.

Individualios įmonės apskaitos ypatybės

Visų pirma reikėtų atsižvelgti į tai ar asmuo dirbantis pagal individualios veiklos pažymą yra PVM mokėtojas ar ne.

Jei jis nėra PVM mokėtojas, tuomet pajamos yra pripažįstamos gautomis iš karto jų gavimo momentu. Priešingu atveju, tai yra jei asmuo pagal savo veiklą yra PVM mokėtojas, tuomet apskaitą reikės tvarkyti pagal apskaitos kaupimo principą. Tokiu atveju pajamos yra pripažįstamos tuo metu kai jos yra uždirbamos.

Abejais atvejais, t.y tiek tada kai taikomas kaupimo apskaitos principas, tiek pinigų apskaitos principas asmuo privalės pildyti savo individualios veiklos pajamų ir išlaidų žurnalą. Tokį žurnalą galima įsigyti prekybos vietose kurios prekiauja tokiais apskaitos blankais arba pasigaminti pačiam pagal finansų ministro patvirtinti pavyzdį. Verta paminėti ir tai, jog elektroninis žurnalo pildymo būdas taip pat yra įmanomas.

Tiesa, asmuo pajamų-išlaidų žurnalo pildyti neprivalo, jei:

Apskaitos tvarkymo būdai ir reikalingi dokumentai

Verta pabrėžti, jog individualios veiklos apskaita gali būti tvarkoma dviem pagrindiniais būdais. Na o apskaitai taip pat reikės tam tikrų dokumentų.

Tvarkymo būdai yra šie:

  1. Renkant duomenis bei dokumentus apie visas savo išlaidas ir pajamas per metus ir juos pažymint. Mokestinių metų pabaigoje reikalingi mokesčiai yra išskaičiuojami iš uždarbio, kurio suma yra gaunama iš pajamų atėmus išlaidas.
  2. 30 procentų pajamų yra paskiriamos leidžiamiems atsiskaitymams, o nuo likusių 70 procentų yra išskaičiuojami reikalingi mokesčiai. Jei apskaita yra pildoma tokiu būdu, asmeniui nebūtina pildyti išlaidų žurnalo skilčių kurios yra susijusios su išlaidomis, o kartu nebūtina su savimi laikyti tų dokumentų kurie yra susiję su įmonės išlaidomis.

Visais kitais atvejai individualia veikla užsiimantys asmenys privalo su savimi turėti ir saugoti apskaitos dokumentus ne mažiau nei 10 metų.

Kaip jau minėjome, apskaitai atlikti individualios veiklos vykdytojas privalo turėti tam tikrus dokumentus apskaitai vesti.

Jie:

  1. Sąskaitos faktūros
  2. PVM sąskaitos faktūros
  3. Kasos aparato kvitai
  4. Pavedimų, pinigų priėmimo ir visi kiti dokumentai.

Pabrėžtina ir tai, jog asmuo taip pat privalo savo prekių ar paslaugų tiekėjams išrašyti bent vieną iš aukščiau pateiktų dokumentų, jei pirkėjas to reikalauja.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme individualios veiklos apskaitos principus ir reikalingus dokumentus. Iš tikrųjų ji yra tvarkoma pakankamai lengvai, bet būtina atsakingai pildyti išlaidų žurnalus ir su savimi saugoti dokumentus.