Kuo skiriasi filialas nuo dukterinės įmonės?

Sėkmingas veiklos plėtimas ar tai būtų šalies ar tarptautiniu mastu – vienas pagrindinių verslo tikslų. Įprasta praktika yra tiesiog įsteigti savo bendrovės filialą tam tikrose vietose ir taip tikėtis verslo sėkmės plėtojant tą pačią veiklą.

Vis dėl to filialas nėra tas pats kaip dukterinė įmonė, taip pat vienas iš populiaresnių būdų didinti įmonės apimtis.

Šiame straipsnyje mes pasigilinsime į pagrindinius skirtumus tarp įmonės filialo ir dukterinės įmonės. Abu šie plėtros būdai reikš, jog naujosios įmonės vistiek priklausys pagrindinei, tačiau būtina vistiek pasigilinti į jų ypatybes.

Steigsite naują įmonę? Skubus įmonės steigimas be rūpesčių.

Kas yra filialas?

Filialą būtų galima apibrėžti kaip pagrindinės įmonės plėtrą įsteikiant jos atstovybę kitoje vietoje, taip siekiant plėsti verslo aprėptį. Šis vienetas vykdys visiškai tokią pačią veiklą kaip ir pagrindinė bendrovė bei aktyviai vykdys jos nurodymus.

Verta paminėti, jog filialas taip pat turės ir savo atskirą valdymo struktūrą bei valdantįjį asmenį, kuris yra laikomas filialo vadovu. Nuo šio asmens, galima sakyti tiesiog priklausys ir filialo sėkmė.

Paprastai tokios bendrovės kaip finansų įstaigos ar bankai renkasi filialų steigimą kaip būdą plėsti savo veiklos apimtį ir didinti tiesioginę savo klientų bazę.

Pavyzdys: Švedų bankas „Swedbank“ turi net 59 klientų aptarnavimo padalinius visoje Lietuvoje.

Kas yra dukterinė įmonė?

Paprastais terminais, dukterinė įmonė yra atskiras verslo objektas kurio kontrolinis akcijų paketas priklauso kitai stambesnei įmonei. Paprastai tai įmonė kuri nusiperka kitą yra vadinama perkančiąją, o parduotoji įmonė finansiniais terminai bus ir vadinama būtent dukterine įmone.

Bendrovė yra pripažįstama kitos įmonės dukterine, jeigu ji atitinka šias sąlygas:

Kaip pavyzdys, jeigu įmonė UAB „Batai“ yra įmonės UAB „Drabužiai“ dukterinė, tačiau UAB „Drabužiai“ yra kitos bendrovės UAB „Rūbai“ dukterinė įmonė, tai reikš, jog UAB „Batai“ bus laikoma kaip UAB „Rūbai“ dukterinė įmonė.

Iš realių pavyzdžių tiktų:

Įmonė „Frito-Lay“ gaminanti „Lays“ ir „Fritos“ bulvių traškučius priklauso bendrovei „Pepsico“ kuri gamina ir „Pepsi“.

Kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp filialo ir pagrindinės įmonės?

Tam, kad geriau žinoti skirtumus tarp filialo ir dukterinės įmonės, reikėtų palyginti šias bendrovių rūšis:

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme skirtumą tarp filialo ir dukterinės įmonės. Galima sakyti, jog abu šie būdai yra pakankamai dažnas pasirinkimas, norint plėsti savo verslą. Kas bus pasirinkta, jau priklausys nuo pagrindinės bendrovės.