Civilinė atsakomybė

Civilinė atsakomybė – tai materialinė atsakomybė kitai šaliai už tam tikrą padarytą žalą. Pasak LR Civilinio Kodekso, esant tam tikroms situacijoms, tiek fizinis, tiek juridinis asmuo turi teisę reikalauti atlyginti patirtus nuostolius ar reikalauti sumokėti skolas.

Jūsų šuo užpuolė ir rimtai sužeidė kitą žmogų, dėl nepastebėto gedimo vamzdžiuose jūs užliejote savo kaimynus – tai tik keletas situacijų kuomet jūs galite būti patraukti civilinėn atsakomybėn.

Laimei, draudimo kampanijos siūlo specialiai tam skirtą – civilinės atsakomybės draudimą, padedantį apsisaugoti gyventojams nuo nemalonių situacijų.

Šiame straipsnyje – plačiau pašnekėsime apie civilinę atsakomybę ir kokią rolę čia atlieka draudimo kampanijos.

Galvojate kaip apsaugoti savo įmonę civiliniu draudimu? Naujos įmonės steigimas.

Kokias atvejais draudimas padengia žalą?

Pasak draudimo atstovų, galima išskirti keletą pagrindinių grupių kurioms dažniausiai tenka netikėtai atlyginti žalą kitiems. Dažniausiai tai būna žmonės auginantys mažus vaikus bei augintinius. Kartais pasitaiko ir išimčių, žinoma.

Viena iš dažniausių situacijų – tai pasivaikščiojimas su šunimis. Jei šeimininkas nesugeba suvaldyti savo augintinio ir apkandžioja sutiktą praeivį ar jo augintinį, tuomet civilinės atsakomybės grėsmė yra labai reali.

Tiek pats gydymas, tiek vaistai abiem atvejais yra labai brangios išlaidos, o kaltininkui, žinoma, reikės būtent jas ir padengti. Jei žmogus yra apsidraudęs civiliniu draudimu, visas išlaidas aukai kompensuos draudimo bendrovė.

Civilinio draudimo esmė būtent ir yra kompensuoti fizinio ar juridinio asmens, suteiktą žalą trečioms šalims sukeltą netyčiniais veiksmais. Tai gali būti sukelti sveikatos sutrikimai ar sugadintas nukentėjusios šalies turtas.

Nemažai situacijų yra susijusių ir su oro sąlygomis. Stipriam vėjui pakėlus ir nūputus nesunkius daiktų ant žmogaus namo ar automobilio, gali būti sudaryta nemenka žala. Tuomet toks draudimas apsaugotų žmogų nuo galimai labai didelių apmokėjimų.

Kada galite reikalauti, jog žalą kompensuotų jums?

Natūralu, jog jei kažkas sugadins ir jūsų turtą, ar sveikatą, tuomet jau jūs turėsite teisę pasinaudoti savo civilinio draudimo poliso galimybę reikalauti kompensacijos iš kitos šalies.

Tokių situacijų vėl gi, dažnai pasitaiko buitinėse situacijose bei, pavyzdžiui, kelionėse ir panašiai.

Draudimo ekspertai dažnai mini slidinėjimo keliones kur lietuviai dažnai pasinaudoja šiuo civilinio draudimo suteikiamu benefisu. Jei žmogus išvyksta slidinėti ir trasoje į jį atsitrenkia kitas slidinėjotas, tuomet tai jau yra rimta priežastis kreiptis į draudimą kompaniją dėl galimos kompensacijos.

Kiek populiaresnė situacija yra susijusi su buitiniu gyvenimu. Kaip žinia, visi puikiai pažįstame situaciją kuomet kaimynai užlieja kitus dėl įtrūkusio vandentiekio, skalbimo mašinos ar tualeto gedimų. Tokiu atveju gali ne tik pablogėti tarpusavio santykiai, tačiau ir atsirasti būtinybė padengti nuostolius.

Jei draudimo bendrovė atsilygina abiejoms šalims, tuomet tai tikrai išeina į naudą abiem kaimynams.

Kaip dažnai pasitaikančias situacijas draudika taip pat įvardija ir aplinkybes kurias sukelia maži vaikai. Jei vaikai neapdairiai važinėjasi dviračiu ir paspirtuku bei sugeba apgadinti kaimynų automobilį, tuomet civilinis draudimas yra puiki išeitis leidžianti nesukti galvos nuostolių padengimui iš savo kišenės.

Galiausiai pasitaiko situacijų kai susipjovusios pusės nėra du fiziniai asmenys, tačiau fizinis ir juridinis asmuo. Jei paslydote savo darbovietės biure ant šlapių grindų ir patyrėte rimtą traumą, tuomet tai irgi yra pretekstas pasinaudoti draudimo teikiama galimybe gauti kompensaciją iš juridinio asmens.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme civilinę atsakomybę ir kaip reikalus su žalos kompensavimu padeda išspręsti civilinis draudimas. Tam, kad apsaugoti save ir kitus, tikrai verta pagalvoti dėl tokio apsisaugojimo. Priešingu atveju, gali tekti mokėti labai dideles kompensacijas.