Automobilių taršos mokestis. Kada jis taikomas?

Dar praeitą vasarą Lietuvoje įsigaliojęs automobilių taršos mokestis, lyg šiol nėra aiškus visiems, kam aktualus automobilio pirkimas. Pagal šį įstatymą yra numatyta, jog automobiliams bus taikomas mokestis pagal jų išmetamą CO2 kiekį.

Kartu buvo numatyta, jog „Regitra“ apsiims šio mokesčio apskaičiavimu bei surinkimu, tuo tarpu visi pinigai turėtų keliauti į valstybės biudžetą. Tačiau, kokia yra viso šio mokesčio taikymo procedūra?

Šiame straipsnyje kalbėsime būtent apie tai – kam šitas mokestis yra taikomas ir kokios yra jo taikymo ypatybės.

Galvojate apie naują savo įmonę? Skubus įmonės steigimas per kelias darbo dienas!

Kam yra taikomas automobilių taršos mokestis?

Paprastai tariant, šis mokestis yra aktualus lengviesiems ir lengviesiems krovininiams automobiliams kurių išmetamas CO2 kiekis yra didesnis nei 130 g/km. Kiekvieno automobilio individualios emisijos yra apskaičiuojamos pagal jo degalų rūšį, variklio tūrį ir kitus faktorius.

Šią rinkliavą reikia sumokėti tuomet kai nusipirkote naują automobilį ir pirmą kartą jį registruojate savo vardu, nesvarbu ar tai būtų Lietuvoje ar užsienyje pirktas automobilis.

Tas pats galioja kuomet automobilis yra perduodamas kitam valdytojui, kaip pavyzdys – ilgalaikės nuomos būdu, kadangi vėl keičiasi registracijos dokumentų esmė.

Kam šis mokestis nėra taikomas?

Tiesa, tai nereiškia, jog mokestis yra taikomas visiems, kadangi pasitaiko ir išimčių. Jei transporto priemonę registruojate laikinai, kol ji bus išvežta iš Lietuvos, arba turite automobilį kuriam yra priskirti istoriniai numeriai, tokiu atveju mokėti taršos mokesčio nereikės.

Pabrėžtina ir tai, jog jeigu perresistruojate automobilį nepasikeitus valdytojui (išsimokate lizingą ir t.t.) mokėti mokesčio taip pat nereikės.

Kaip yra matuojamas automobilio CO2 kiekis?

Automobilio išmetamųjų dujų kiekis yra nustatomas keliais būdais. Pirmiausia bus atsižvelgta į jūsų automobilio dokumentus, kuriose pats gamintojas bus įvardijęs automobilio išmetamo CO2 kiekį.

Tokiu atveju, kuomet dokumentuose šie duomenys nebus nurodyti, tuomet „Regitros“ atstovai paskaičiuos apytikslį jūsų automobilio CO2 kiekį remiantis panašiais, lygiaverčiais automobiliais ir jų išmetamų CO2 kiekį.

Jei nėra galimybės palyginti jūsų įsigyto automobilio su kitais lygiaverčiais variantais rinkoje, tokiu atveju jis bus skaičiuojamas pagal įstatymuose nurodytas formules. Apskaičiavimui bus reikalingi jūsų visi automobilio techniniai duomenys: jo masė, variklio galia, pavarų dežės tipas, degalų rūšis ir t.t.

Kokiais būdas galima sumokėti šį mokestį?

Kadangi mokestis jums bus apskaičiuotas automatiškai, jį labai paprastai galėsite sumokėti naudodamiesi elektronine bankininkyste internetu, tiesa, gali nuvykti tiesiogiai nuvykti į vieną iš „Regitros“ punktų ir tai atlikti tiesioginiu būdu.

Kitas dalykas ką svarbu žinoti, jog registravimo procedūra pilnai bus užbaigta tik tuomet kuomet sumokėsite šį mokestį, taigi negalvokite, jog turėsite teisę automobilį pilnai eksploatuoti, nesumokėję šios rinkliavos.

Verta žinoti, jog „Regitra“ savo sistemoje taip pat turi preliminarią šio mokesčio skačiuoklę, todėl galėsite iš anksto pasiplanuoti, kiek registracijos mokestis jums atsieis.

Pabaigai

Šiame straipsnyje trumpai aptarėme automobilio taršos mokestį ir jo peripetijas. Verta žinoti, jog šis mokestis tikrai yra aktualus daugumai perkančiųjų naujas transporto priemones, todėl turėkite omenyje pagrindinius dalykus prieš registruojant savo automobilį.