Atlyginimas. Ką reikia žinoti?

Atlyginimas – tai įmonės darbuotojams mokamas užmokestis už jų atliekamą darbą. Tiesa, tai nėra tiesiog paprastas pavedimas banku kiekvieną mėnesį, kaip, kad gali pasirodyti iš šono.

Apie atlyginimo mokėjimo procesą kiekvienam pradedančiam verslininkui tikrai verta žinoti visą pagrindinę informaciją – skirtumus tarp neto ir bruto terminių, mokesčius kuriuos privaloma nuo jo mokėti ir t.t.

Šiame straipsnyje – būtent apie tai, atlyginimą ir viską ką reikia apie jį žinoti verslininkams.

Kursite savo verslą? Įmonės steigimas greitai ir be problemų.

Skirtumas tarp neto ir bruto atlyginimo

Bruto ir neto – terminai kuriuos girdime pastoviai kalbant apie finansinius verslo aspektus.

Pabrėžtina, jog norint sužinoti, kiek apskritai jums kaip verslininkui atsieinai darbo vieta, prie bruto algos reikėtų pridėti dar tris įmokas: darbdavio įmoką Sodrai, Garantinio fondo ir darbo išmokų fondo įmokas.

Mokesčių nuo atlyginimo ypatybės

Kaip jau minėjome, nuo darbuotojo algos kiekvieną mėnesį yra išskaičiuojama tam tikra pinigų suma skirta mokesčiams.

Visų pirma iš algos yra išskaičiuojamas GPM, kuris sudaro 20% nuo bruto algos jeigu jums nėra taikomas NPD.

Verta paminėti, jog dirbančiųjų pagal individualias pažymas GPM yra skaičiuojamas kiek kitaip, todėl tikslius tarifus reikėtų susirasti oficialioje VMI puslapyje.

Kartu su GPM yra išskaičiuojamos dvi socialinio draudimo įmokos kurios nukeliauja Sodrai. Nuo gaunamo bruto atlyginimo PSD sudarys 6,98%, o kiti likę mokesčiai – 12,52%. Taigi iš viso socialinio draudimo įmokos sudaro apie 19,5% nuo algos.

Verta pabrėžti, jog nuo bruto algos taip pat gali būti nuskaičiuojama iki 3% skirtų asmens pensijų kaupimo fondui priklausomai nuo to kokios lygmens kaupimą žmogus yra pasirinkęs. Visi likę mokesčiai (sudarantys iki 2% bruto algos) yra mokami pačio darbdavio ir iš atlyginimo nėra išskaičiuojami.

Apie neapmokestinamų pajamų dydį

Neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) – tai valstybinė socialinės apsaugos priemonė skirta apsaugoti tuos kurie gauna mažesnius atlyginimus. Tokiu atveju mokesčiai bus mokami ne nuo visos bruto algos, o tik nuo jos dalies.

Pagal dabar galiojančią formulę, NPD yra skaičiuojamas taip:

300€ – 0,15*(Bruto alga – MMA dydis (555€)).

Tarkime, jūsų mėnesinė alga yra 800€. Taigi, NPD suma šiuo atveju bus:

300€ – 0,15*(800€ – 555€) = 263,25€

Vietoje to, kad GPM būtų skaičiuojamas nuo 800€, jis bus skaičiuojamas nuo 536,75€ (800€-263,25€) sumos. Tokių būdu, bus sumokėta mažiau mokesčių ir žmogus gaus neto algos. Tiesa, socialinio draudimo įmokoms NPD nėra taikomas.

Verta pabrėžti, jog NPD galima ir apskritai atsisakyti, apie tai – žemiau.

Ar NPD yra iš tikrųjų naudingas?

NPD suteikiamomis galimybėmis verta naudotis tuo metu jeigu žmogaus gaunamas atlyginimas yra pastovus. Tokiu atveju bus mažiau mokesčių ir kartu gausis didesnė neto alga. Tiesa, jei asmuo gauna nepastovų atlyginimą ir turi papildomą deklaruojamą pajamų šaltinį, NPD gali ir nepasitarnauti.

Kuomet metų gale pildysite pajamų deklaraciją, NPD bus perskaičiuojamas iš naujo nuo per visus metus uždirbtų pinigų. Jei atlyginimas – nepastovus, kiekvieną mėnesį skaičiuojamame NPD gali atsirasti netikslų ir asmeniui gali tekti sumokėti papildomą mokestinę sumą.

Atsisakius NPD, blogiausiu atveju po pajamų deklaracijos nereikės nieko daryti ir mokėti valstybei. Jei bus GPM permoka, atvirkščiai – bus galimybė susigrąžinti permokėtus pinigus.

Žinoma situacija bus kiek kitokia, jei asmuo užsiiminėja papildoma veikla už kuria jis gauna atlyginimą (individuali veikla, verslo liudijimas ir t.t.). Tokiu atveju reikės mokėti tam tikrą mokestinę sumą nuo šių gaunamų pajamų.

Pabaigai

Trumpai aptarėme pagrindinę informaciją susijusią su atlyginimu ir mokamais mokesčiais. Kuriant savo verslą būtina žinoti šią informaciją ir tinkamai informuoti darbuotojus, tam, kad jie galėtų pasinaudoti valstybės suteikiama socialine apsauga.