5 svarbiausi finansiniai rodikliai verslui

Verslas – tai niekada nestojanti mašina, kurios tinkamai priežiūrai yra būtini nuolatiniai skaičiavimai ir įvairių jo sektorių apskaita. Vis dėl to, nedaug patirties turintiems vadovams gali apsisukti galva turint omenyje su kiek skaičių susiduriama kaskart darant įmonės dokumentų apžvalgą.

Šiame straipsnyje – trumpai apie tai į kuriuos iš finansinių rodiklių reikėtų kreipti daugiausiai dėmesio norint pamatyti tikrąjį įmonės vaizdą ir jos finansinę situaciją.

Galvojate apie įmonės kūrimą? Įmonės steigimas vos per kelias darbo dienas.

Finansinis svertas

Šis rodiklis – tai iliustracija kiek įmonės savo veiklai palaikyti ir vykdyti naudoja skolintų lėšų. Jį galima apskaičiuoti pasitelkus visą kapitalo ir turimų finansinių įsipareigojimų santykį.

Remiantis šiuo rodikliu galima iš esmės susidaryti bendrą vaizdą apie tai, kokia yra įmonės kapitalo struktūra. Tiesa, finansinis svertas esantis per didelis įmonėje, gali būti indikatorius, jog ji yra pasiekusi itin didelę mokumo riziką.

Tai reiškia, jeigu jums prireiks lėšų, gali būti sudėtinga jų gauti skolinantis. Tiesa, šio rodiklio reikšmė gali priklausyti ir nuo to kokia yra verslo šaka.

Pelno marža

Pelno marža taip pat yra laikomas kaip vienas svarbiausių finansinių rodiklių. Kuomet kalba eina apie maržą, paprastai yra išskiriamos dvi jos rūšys: grynojo ir bendrojo pelno.

Grynojo pelno marža – tai rodiklis parodantis jūsų įmonės pelningumą. Jis paprastai yra skaičiuojamas vertinant grynąjį pelną ir grynuosius pardavimus, taip parodant kokias įmonė turi galimybes konvertuoti uždirbamas pajamas į pelną.

Bendrojo pelno marža – tai paprasčiausias rodiklis apskaičiuojamas įvertinus santykį tarp bendrųjų pajamų ir pelno, taigi čia galima įvertinti savo įmonės produktyvumą, turimas išlaidas bei žinoma tai, ar įmonė eina teisinga linkme.

Nuosavybė kapitalo santykis

Šis rodiklis – parodo ryšį tarp įmonės turimų finansinių įsipareigojimų ir įmonės turimo kapitalo nuosavybės būdu.

Pagal gautus rodmenis šiuo atveju, bus galima nesunkiai pamatyti kokia jūsų skolų ir turimo grynojo kapitalo dalis yra naudojama finansuoti jūsų turtui. Čia reikėtų siekti kuo mažesnio vidurkio, kadangi tai iliustruotų mažesnė jūsų verslo riziką.

Bendrasis pelningumas

BPM, arba kitaip Bendrojo Pelningumo rodiklis, pasak ekspertų, vis dar yra faktorius kuris yra nepakankamai vertinamas įmonės vadovų. Jį apskaičiuoti galima iš visų įmonės pardavimo pajamų padalijus visą bendrąjį pelną.

Įdomu ir tai, jog galima daugiau su šio rodiklio pagalba, sužinoti ir tai, kokia yra įmonės veiklos specifika. Jeigu pagal apskaičiavimus daugiau išlaidų tenka atlyginimams kurie yra mokami darbuotojams, greičiausiai įmonė bus ta kuri parduoda savo paslaugas.

Tuo tarpu gamybos įmonės daugiausiai sąnaudų turės prekėse ar žaliavų gamybos išlaidose.

Kartu rekomenduojama šiuo rodikliu remtis dėl to, jog jis praktiškai niekada nekintantis. Sakoma, jog jis net gi geriau iliustruoja tikrąjį įmonės vaizdą nei pavyzdžiui grynojo pelningumo rodiklis.

Apyvartinis kapitalas

Galiausiai reikia paminėti apyvartinį kapitalą. Šis rodiklis iš esmės yra naudojamas tuomet, kuomet norima iliustruoti įmonės trumpalaikį balansą. Na, o apskaičiuojamas jis paėmus atitinkamus įsipareigojimų ir turto rodiklius.

Jo pagalba galima geriau sužinoti kaip įmonė efektyviai panaudoja turimą trumpalaikį turtą ir kaip gerai atsiskaito su trumpalaikiais įsipareigojimas. Turint itin aukštą rodiklį šiuo aspektu, vėl gi reikš mažą efektyvumą, todėl reikėtų stengtis, jog jis sumažėtų.

Tiesa esant negatyviam kapitalui, tai kai kuriais atvejais gali reikšti, jog įmonės trumpalaikiai finansai nėra stabilūs, todėl būtinai atkreipkite dėmesį į šį rodiklį.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme keletą svarbių įmonės finansinių rodiklių. Galima, sakyti, jog jų pagalba galima tikrai susidaryti tinkamą vaizdą apie jos finansinę būklę, taisymo galimybes, na ir žinoma perspektyvas ateičiai.